5 sierpnia, 2021

Zmiany dotyczące wadium przy ubieganiu się o pre-pack

Przepisy nowelizacji Prawa upadłościowego z dnia 28 maja 2021 r. zakładają zmianę sposobu wnoszenia wadium przez potencjalnego nabywcę w ramach pre-packu (przygotowana likwidacja). Wadium będzie mogło być wniesione nie tylko w formie pienieżnej.

Zgodnie z aktualnie obowiązującymi przepisami Prawa upadłościowego, składający wniosek o zatwierdzenie warunków sprzedaży m.in. przedsiębiorstwa dłużnika (tzw. pre-pack), zobowiązany jest załączyć dowód wpłaty przez nabywcę na rachunek depozytowy sądu wadium w wysokości jednej dziesiątej oferowanej ceny.

Dowód wpłaty wadium załączany jest do wniosku o zatwierdzenie warunków sprzedaży. W razie niespełnienia tego obowiązku, wniosek o zatwierdzenie warunków sprzedaży pozostawia się bez rozpoznania.

Wprowadzenie obowiązku uiszczenia wadium miało na celu zapewnienie, aby złożenie wniosku o zatwierdzenie warunków sprzedaży nie miało na celu opóźnienia lub uniemożliwienia dokonania sprzedaży w trybie przygotowanej likwidacji oraz aby ograniczyć do minimum składanie wniosków przez podmioty nie będących w stanie sfinansować zakupu w ramach tej procedury.

Dotychczasowe przepisy regulujące przygotowaną likwidację przewidują jednak tylko jedną formę wadium, tj. w pieniądzu.

Przepisy wprowadzone ustawą z dnia 28 maja 2021 r. o zmianie ustawy o Krajowym Rejestrze Zadłużonych oraz niektórych innych ustaw zakładają zmianę sposobu wnoszenia wadium przez potencjalnego nabywcę.

Wadium od 1 grudnia 2021 r. będzie mogło być wnoszone w jednej formie lub kilku następujących formach:

a/ pieniądzu;

b/ poręczeniach bankowych lub spółdzielczej kasy oszczędnościowo-kredytowej, z tym, że poręczenie kasy jest zawsze poręczeniem pieniężnym;

c/ gwarancjach bankowych;

d/ gwarancjach ubezpieczeniowych.

Wadium w formie pieniężnej wnosi się na rachunek depozytowy sądu właściwego do rozpoznania wniosku o zatwierdzenie warunków sprzedaży. Wymogi dotyczące pozostałych form wnoszenia wadium nie są szczegółowo uregulowane w przepisach nowelizacji.

Jak wskazywano w toku prac legislacyjnych, w praktyce rozszerzenie sposobów wnoszenia wadium przez potencjalnego nabywcę ma uatrakcyjnić instytucję przygotowanej likwidacji, co w założeniach powinno mieć przełożenie na efektywność postępowania upadłościowego.

Omawiana zmiana wchodzi w życie z dniem 1 grudnia 2021 r.

 

Autorzy: Adwokat, doradca restrukturyzacyjny Piotr Duda, Adwokat, doradca restrukturyzacyjny Anna Wasilewska