7 września, 2021

Zgłoszenia wierzytelności w postępowaniu upadłościowym nie da się „naprawić” jedynie poprzez dokonanie ponownego zgłoszenia tej samej wierzytelności

Zgłoszenia wierzytelności w postępowaniu upadłościowym nie da się „naprawić” jedynie poprzez dokonanie ponownego zgłoszenia tej samej wierzytelności. Z tego powodu istotne jest, aby podczas reagowania zgłoszenia wierzytelności przywiązywać wagę do treści tego dokumentu.

W praktyce zdarza się, iż wierzyciele dokonują wielokrotnego zgłoszenia tej samej wierzytelności w jednym postępowaniu upadłościowym. Wynika to z różnych przyczyn.

Zdarza się to na przykład wówczas, gdy jedno ze zgłoszeń zostało sporządzone nie na formularzu, a drugie z kolei na formularzu, czy w przypadku, gdy do pierwszego ze zgłoszeń nie załączono żadnego dowodu/załącznika, a do kolejnego już tak, czy w przypadku, gdy zgłoszenie wierzytelności jest podpisane przez różne osoby reprezentujące ten sam podmiot itd.

Często kolejne zgłoszenie tej samej wierzytelności ma na celu naprawienie określonych błędów związanych z pierwszym zgłoszeniem wierzytelności.

W takich przypadkach wierzyciele w żaden formalny sposób nie cofają pierwotnie dokonanych zgłoszeń, pomimo iż dokonują kolejnych, tożsamych przedmiotowo zgłoszeń.

W stanie prawnym obowiązującym przed nowelizacją Prawa upadłościowego z dnia 30 sierpnia 2019 r. (polegającą zwłaszcza na zmianie organu, do którego dokonywane są zgłoszenia wierzytelności: w sprawach, w których wniosek o ogłoszenie upadłości złożono przed 24.03.2020 r., zgłoszenia wierzytelności dokonywane są do Sędziego-komisarza; z kolei w sprawach, w których wniosek o ogłoszenie upadłości złożono po tej dacie, zgłoszenia wierzytelności dokonywane są bezpośrednio do Syndyka), zapadło szereg orzeczeń dotyczących konsekwencji dokonania wielokrotnego zgłoszenia tej samej wierzytelności przez ten sam podmiot w jednym postępowaniu upadłościowym.

Sądy stanęły na stanowisku, iż w sytuacji analogii w zakresie podmiotowym, jak i przedmiotowym co do wierzytelności zgłoszonych w jednym postępowaniu upadłościowym, każde kolejne zgłoszenie wierzytelności (po pierwszym zgłoszeniu) podlega odrzuceniu.

Podstawą takiego rozstrzygnięcia były odpowiednio stosowne przepisy księgi pierwszej części pierwszej Kodeksu postępowania cywilnego, które obligują Sąd do odrzucenia pozwu, jeżeli o to samo roszczenie pomiędzy tymi samymi stronami sprawa jest w toku albo została już prawomocnie osądzona.

Jak już wspominano powyżej, w sprawach, w których wniosek o ogłoszenie upadłości złożono począwszy od 24.03.2020 r., zgłoszenia wierzytelności składane są Syndykowi. Okoliczność ta nie wpływa jednak na brak dopuszczalności dokonywania wielokrotnego zgłaszania w ramach jednego postępowania upadłościowego wierzytelności tożsamych tak podmiotowo, jak i przedmiotowo.

 

Adwokat, doradca restrukturyzacyjny Piotr Duda, Adwokat, doradca restrukturyzacyjny Anna Wasilewska