
Nowelizacja przepisów Prawa upadłościowego, która weszła w życie w marcu 2020 r., przewiduje nowy obowiązek współpracy komorników i tymczasowych nadzorców sądowych.
Tymczasowy nadzorca sądowy uzyskał kompetencję, a zarazem obowiązek do złożenia wniosku o poszukiwanie majątku dłużnika przez komornika, z ograniczeniem do poszukiwania w bazach danych, do których komornik ma dostęp. Jest to nowość, ponieważ do tej pory podmioty te nie miały okazji do współpracy.
Tymczasowy nadzorca sądowy („TNS”) jest ustanawiany przez Sąd Upadłościowy w postępowaniu zmierzającym do ustalenia, czy ogłosić upadłość danego przedsiębiorcy (Dłużnika), czy też nie.
Zadaniem TNS jest w szczególności rozpoznawanie w trakcie trwania tego postępowania wniosków Dłużnika o wyrażenie zgody na dokonanie czynności prawnych przekraczających zakres zwykłego zarządu, co stanowi formę zabezpieczenia majątku dłużnika. TNS wyraża taką zgodę lub jej odmawia (czynność prawna dokonana bez zgody TNS jest nieważna z mocy prawa).
Dodatkowo Sądy Upadłościowe nakładają na TNS obowiązek zebrania i wstępnego przeanalizowania informacji potrzebnych do rozpoznania przez Sąd wniosku o ogłoszenie upadłości danego dłużnika, w tym w szczególności ustalenia, czy majątek tego Dłużnika wystarczy na pokrycie kosztów postępowania upadłościowego i przynajmniej częściowe zaspokojenie wierzycieli, czy też nie. TNS przedstawia te informacje w formie sprawozdania dla Sądu.
Nowelizacja przepisów Prawa upadłościowego, która weszła w życie 24 marca 2020 r., poszerzyła instrumentarium prawne TNS umożliwiające pozyskiwanie danych o sytuacji majątkowej Dłużnika, otwierając TNS drogę do zbierania informacji ze źródeł niezależnych od Dłużnika.
W szczególności, znowelizowane przepisy Prawa upadłościowego (art. 38 ust. 1 w zw. z art. 178 ust. Prawa upadłościowego) przyznały TNS kompetencję, a zarazem obowiązek do złożenia wniosku o poszukiwanie majątku dłużnika przez komornika, z ograniczeniem do poszukiwania w bazach danych, do których komornik ma dostęp.
Z perspektywy komornika jest to realizacja zadań „określonych w innych ustawach” (a więc komornik działa w tym przypadku na podstawie art. 3 ust. 3 pkt 4 Ustawy o komornikach sądowych). Oznacza to, że komornik wykonuje to zadanie tylko w ramach swojego rewiru (TNS nie ma prawa do wyboru komornika z całego obszaru właściwości sądu apelacyjnego na podstawie art. 10 Ustawy o komornikach sądowych i powinien znaleźć komornika, w którego rewirze znajduje się siedziba Dłużnika).
Współpraca komornika i TNS to nowość – do tej pory brakowało podstawy prawnej do takiej współpracy. Możliwość jej nawiązania zwiększa możliwość pozyskania rzetelnych i precyzyjnych informacji o stanie majątkowym Dłużnika i należy ją ocenić bardzo pozytywnie.
Adw. doradca restrukturyzacyjny Piotr Duda, Adw. doradca restrukturyzacyjny Anna Wasilewska