Co dzieje się z procesem cywilnym, gdy Syndyk uzna wierzytelność w postępowaniu upadłościowym?
Wierzyciele egzekwując dług na drodze sądowej mogą spotkać się z sytuacją, w której w trakcie procesu pozwany kontrahent zostaje postawiony w stan upadłości.
Jak już wyjaśnialiśmy w poprzednim wpisie, w takim przypadku wierzyciel zmierzający do odzyskania swojej należności powinien dokonać zgłoszenia wierzytelności w postępowaniu upadłościowym.
Wierzyciele sygnalizują wątpliwość, co dzieje się z procesem cywilnym, jeśli Syndyk uzna w całości wierzytelność w postępowaniu upadłościowym?
Do tej kwestii odniósł się Sąd Najwyższy oraz m.in. Sąd Apelacyjny w Poznaniu w wydanych przez siebie wyrokach.
Sądy stanęły na stanowisku, iż w takim przypadku postępowanie sądowe cywilne powinno zostać umorzone na podstawie przepisu art. 355 § 1 KPC.
Zgodnie z ww. przepisem: „Sąd umorzy postępowanie, jeżeli powód ze skutkiem prawnym cofnął pozew, strony zawarły ugodę lub została zatwierdzona ugoda zawarta przed mediatorem albo z innych przyczyn wydanie wyroku stało się zbędne lub niedopuszczalne.”.
Wyjaśnić w tym miejscu trzeba, iż umorzenie postępowania to w istocie jego zakończenie (choć sprawa nie została rozstrzygnięta merytorycznie).