30 sierpnia, 2021

Wpływ niezgłoszenia wierzytelności w postępowaniu upadłościowym na postępowania cywilne zawieszone na skutek ogłoszenia upadłości

Na skutek ogłoszenia upadłości zawieszeniu ulegają postępowania cywilne toczące się przeciwko upadłemu, jeśli wierzytelność, której dotyczy spór, podlega zgłoszeniu do masy upadłości. W przypadku, jeśli wierzyciel, będący powodem w zawieszonym postępowaniu cywilnym, nie dokona zgłoszenia swojej wierzytelności w postępowaniu upadłościowym, to nie może on następnie żądać podjęcia postępowania cywilnego zawieszonego w związku z ogłoszeniem upadłości pozwanego.

Ogłoszenie upadłości danego przedsiębiorcy ma bezpośredni wpływ na toczące się przeciwko temu przedsiębiorcy postępowania cywilne.

Zgodnie z art. 145 ust. 1 Prawa upadłościowego: „Postępowanie sądowe, administracyjne lub sądowoadministracyjne w sprawie wszczętej przeciwko upadłemu przed dniem ogłoszenia upadłości o wierzytelność, która podlega zgłoszeniu do masy upadłości, może być podjęte przeciwko syndykowi tylko w przypadku, gdy w postępowaniu upadłościowym wierzytelność ta po wyczerpaniu trybu określonego ustawą nie zostanie umieszczona na liście wierzytelności.”.

Tym samym zawieszeniu podlegają w szczególności postępowania cywilne toczące się przeciwko upadłemu, jeśli wierzytelność, której dotyczy spór, podlega zgłoszeniu do masy upadłości.

Warunkiem podjęcia tak zawieszonego postępowania cywilnego jest „wyczerpanie trybu określonego ustawą” Prawo upadłościowe i brak umieszczenia wierzytelności na liście wierzytelności.

Sąd cywilny prowadzący sprawę wszczętą przed ogłoszeniem upadłości z powództwa przeciwko upadłemu, w jednym z niedawno wydanych orzeczeń odniósł się do kwestii skutków braku zgłoszenia przez wierzyciela-powoda swojej wierzytelności w postępowaniu upadłościowym prowadzonym wobec upadłego.

W ocenie Sądu, wierzyciel będący powodem w zawieszonym postępowaniu cywilnym powinien zgłosić swoją wierzytelność w postępowaniu upadłościowym. Dopiero gdy procedura przewidziana Prawem upadłościowym nie doprowadziłaby do uznania ww. wierzytelności, istnieje możliwość podjęcia zawieszonego postępowania cywilnego.

W przypadku natomiast, jeśli wierzyciel, będący powodem w zawieszonym postępowaniu cywilnym, nie dokona zgłoszenia swojej wierzytelności w postępowaniu upadłościowym, to nie może on następnie żądać podjęcia postępowania cywilnego zawieszonego na skutek ogłoszenia upadłości pozwanego. Wynika to zdaniem Sądu z tego, że na skutek braku zgłoszenia wierzytelności nie nastąpi wyczerpanie trybu przewidzianego ustawą i nie ziszczą się przesłanki uzasadniające podjęcie zawieszonego postępowania cywilnego.

W razie niezgłoszenia wierzytelności takie postępowanie cywilne podlega następnie umorzeniu.

 

Adwokat, doradca restrukturyzacyjny Piotr Duda, adwokat, doradca restrukturyzacyjny Anna Wasilewska