13 września, 2021

Wpływ Komisji Nadzoru Finansowego i Bankowego Funduszu Gwarancyjnego na wybór syndyka

W dniu 15 września 2021 r. wchodzą w życie przepisy zapewniające Komisji Nadzoru Finansowego oraz Bankowemu Funduszowi Gwarancyjnemu wpływ na wybór syndyka w postępowaniach upadłościowych wobec banków i spółdzielczych kas oszczędnościowo-kredytowych.

W dniu 15 września 2021 r. wchodzi w życie nowelizacja Prawa upadłościowego dotycząca postępowań upadłościowych prowadzonych wobec banków i spółdzielczych kas oszczędnościowo-kredytowych.

Jedna ze zmian dotyczy sposobu wyznaczania syndyka prowadzącego postępowania upadłościowe banków.

Wprowadzono regulację, która stanowi podstawę prawną do wskazania banku jako syndyka na etapie składania wniosku o ogłoszenie upadłości banku. Należy podkreślić, że wniosek o ogłoszenie upadłości banku może zgłosić wyłącznie Komisja Nadzoru Finansowego albo Bankowy Fundusz Gwarancyjny.

Bank wskazany we wniosku o ogłoszenie upadłości będzie mógł zostać syndykiem po uzyskaniu pozytywnej opinii:

  • 1)  Komisji Nadzoru Finansowego – w przypadku wniosku złożonego przez Bankowy Fundusz Gwarancyjny;
  • 2)  Bankowego Funduszu Gwarancyjnego – w przypadku wniosku złożonego przez Komisję Nadzoru Finansowego.

Warunkiem ustanowienia banku jako syndyka banku jest więc wcześniejsze uzyskanie pozytywnej opinii Komisji Nadzoru Finansowego oraz Bankowego Funduszu Gwarancyjnego. Konieczność uzyskania pozytywnej opinii tych pomiotów mają uzasadniać pełnione przez te podmioty zadania. Wniosek nie jest opiniowany przez podmiot, który z nim wystąpił.

Jak wskazano w uzasadnieniu projektu ustawy nowelizującej, celem wprowadzenia omawianych postanowień jest zapewnienie realnego wpływu Komisji Nadzoru Finansowego i Bankowego Funduszu Gwarancyjnego na wybór osoby syndyka w postępowaniu upadłościowym banku („Intencją tej zmiany jest także zapewnienie realnego wpływu KNF lub BFG na osobę syndyka.”).

Sama zaś dopuszczalność pełnienia funkcji syndyka przez bank ma być uzasadniona tym, iż „(…) ze względu na specyfikę i rolę w systemie finansowym tych podmiotów, powinien posiadać nie tylko teoretyczną, ale przede wszystkim praktyczną znajomość ich organizacji oraz zasad działalności, a także możliwości, w szczególności logistyczne, wszechstronnego i niezakłóconego poprowadzenia wszystkich procesów związanych z wszczętym postępowaniem upadłościowym.”.

W odniesieniu do postępowań o ogłoszenie upadłości spółdzielczej kasy oszczędnościowo-kredytowej także wprowadzono regulację uprawniającą Komisję Nadzoru Finansowego i Bankowy Fundusz Gwarancyjny do wskazania jako syndyka banku albo spółdzielczej kasy oszczędnościowo-kredytowej.

 

Adwokat, doradca restrukturyzacyjny Piotr Duda, Adwokat, doradca restrukturyzacyjny Anna Wasilewska