Umorzenie wierzytelności poprzez potrącenie w postępowaniu upadłościowym jest uzależnione od uznania wierzytelności na liście wierzytelności – tak orzekł Sąd Apelacyjny w Gdańsku.
Przepisy Prawa upadłościowego zawierają ograniczenia możliwości potrącania wierzytelności przysługującej kontrahentom wobec upadłego z należnościami upadłego wobec tych kontrahentów.
Dla wielu podmiotów nie jest jasne, w jaki sposób, kiedy złożyć i do kogo skierować oświadczenie o potrąceniu po ogłoszeniu upadłości kontrahenta, tak aby było ono skuteczne.
Dodatkowa wątpliwość dotyczy tego, czy takie oświadczenie wywołuje automatycznie wzajemne umorzenie wierzytelności (do wysokości wierzytelności niższej).
Wątpliwość tę rozstrzyga orzecznictwo.
W jednym z orzeczeń Sąd Apelacyjny w Gdańsku, powołując się na wcześniejsze orzecznictwo i wypowiedzi doktryny, stwierdził, że dla wystąpienia skutku umorzenia wierzytelności w toku postępowania upadłościowego nie wystarczy samo oświadczenie wierzyciela o potrąceniu. Skutek taki jest uzależniony dopiero od uznania wierzytelności w postępowaniu upadłościowym.
Tym samym zdaniem Sądu wystąpienie skutku polegającego na wzajemnym umorzeniu wierzytelności (do wysokości wierzytelności niższej) w razie potrącenia, nastąpi dopiero po zakończeniu pełnej procedury przewidzianej przez przepisy Prawa upadłościowego (obejmującej w szczególności doręczenie oświadczenia o potrąceniu, złożenie prawidłowego formalnie zgłoszenia wierzytelności, jego oceny przez syndyka i uznania wierzytelności na liście wierzytelności, a następnie zatwierdzenia tej listy przez Sędziego-komisarza).
Jest to istotna okoliczność, którą powinni wziąć pod uwagę wierzyciele upadłego zamierzający skorzystać z prawa potrącenia.
Adwokat, doradca restrukturyzacyjny Piotr Duda, adwokat, doradca restrukturyzacyjny Anna Wasilewska