Wierzycielowi nie przysługuje prawo do zwrotu kosztów poniesionych przez niego w postępowaniu upadłościowym, w tym nie przysługuje mu zwrot kosztów zastępstwa przez profesjonalnych pełnomocników.
Wierzyciele coraz częściej w postępowaniach upadłościowych reprezentowani są przez profesjonalnych pełnomocników.
Korzystanie ze wsparcia profesjonalnych pełnomocników w postępowaniach cywilnych wiąże się z możliwością zwrotu określonej kwoty za skorzystanie z usług profesjonalnego pełnomocnika, najczęściej w sytuacji, gdy dana strona wygra spór.
Taka zasada nie obowiązuje jednak w postępowaniach upadłościowych.
W postępowaniach upadłościowych wierzyciele reprezentowani przez profesjonalnych pełnomocników nie mogą dochodzić zwrotu kosztów poniesionych w postepowaniach upadłościowych.
Wynika to wprost z przepisów Prawa upadłościowego.
Zgodnie z art. 233 Prawa upadłościowego, „Wierzycielowi nie przysługuje prawo do zwrotu kosztów poniesionych przez niego w postępowaniu upadłościowym. Wierzycielowi zwraca się jednak poniesione przez niego koszty postępowania wywołanego wniesieniem sprzeciwu co do uznania wierzytelności innego wierzyciela, jeżeli w wyniku wniesienia tego sprzeciwu odmówiono uznania zaskarżonej wierzytelności, jak również zwraca się zaliczkę na koszty postępowania, którą złożył na żądanie sędziego-komisarza albo zgodnie z uchwałą zgromadzenia wierzycieli, jeżeli fundusze masy upadłości wystarczą na jej pokrycie.”.
Zasada ta dotyczy wszystkich czynności podejmowanych przez wierzyciela (np. zgłoszenia wierzytelności, zarzutów do planów podziału, skargi na czynność syndyka itd.) (z zastrzeżeniem jak poniżej) i nie ma znaczenia, czy dana kwestia zostanie w postępowaniu upadłościowym rozpatrzona zgodnie z wnioskiem wierzyciela, czy też nie.
Od powyższego Prawo upadłościowe przewiduje jedynie następujące wyjątki:
- wierzycielowi zwraca się poniesione przez niego koszty postępowania wywołanego wniesieniem sprzeciwu co do uznania wierzytelności innego wierzyciela, jeżeli w wyniku wniesienia tego sprzeciwu odmówiono uznania zaskarżonej wierzytelności oraz
- wierzycielowi zwraca się zaliczkę na koszty postępowania, którą złożył na żądanie sędziego-komisarza albo zgodnie z uchwałą zgromadzenia wierzycieli, jeżeli fundusze masy upadłości wystarczą na jej pokrycie.
Decydując się na ustanowienie profesjonalnego pełnomocnika w sprawie wierzyciele muszą mieć na uwadze, że koszty tego pełnomocnika wierzyciel poniesienie ze środków własnych i nie zostaną one zwrócone.
Adwokat, doradca restrukturyzacyjny Piotr Duda, Adwokat, doradca restrukturyzacyjny Anna Wasilewska