27 września, 2021

Kategorie zaspokojenia w zgłoszeniach wierzytelności

Kategorie zaspokojenia w zgłoszeniach wierzytelności.

Każdy z wierzycieli wypełniających formularz zgłoszenia wierzytelności w postępowaniu upadłościowym zetknie się z koniecznością wskazania, w której kategorii składa swoje zgłoszenie.

Kategorie zaspokojenia wskazane w formularzu określa art. 342 ust. 1 Prawa upadłościowego.

Do kategorii pierwszej zaliczane są między innymi należności ze stosunku pracy (przypadające za czas przed ogłoszeniem upadłości) oraz należności alimentacyjne.

Do kategorii drugiej zaliczane są inne należności, jeśli nie podlegają zaspokojeniu w innych kategoriach (to znaczy, jeśli przepis dotyczący pozostałych kategorii wprost ich nie wymienia).

Do kategorii trzeciej zaliczane są między innymi odsetki oraz należności z tytułu darowizn i zapisów.

Do kategorii czwartej należą między innymi należności wspólników upadłego z wybranych tytułów.

Jak wynika z powyższego, należności dochodzone na podstawie faktur należą w większości przypadków do kategorii drugiej, a odsetki od niezapłaconych kwot do kategorii trzeciej.

Należy pamiętać, że zgłoszenie wierzytelności w niższej kategorii niż przewidziana przez przepisy Prawa upadłościowego nie powoduje nieskuteczności zgłoszenia i pozostaje w ramach swobodnej decyzji wierzyciela. Syndyk jest jednak w takiej sytuacji związany zakresem żądania wierzyciela i nie może samodzielnie zakwalifikować wierzytelności do wyższej kategorii.

Na podstawie zgłoszeń wierzytelności syndyk przygotowuje listę wierzytelności, która następnie po wynikającej z przepisów procedurze jest podstawą do przygotowania planu podziału funduszów masy upadłości pomiędzy wierzycieli.

Wierzyciele w planie podziału zaspokajani są według kolejności kategorii zaspokojenia, dlatego zgłoszenie wierzytelności w kategorii niższej niż przewidziana przepisami, choć nie powoduje nieskuteczności zgłoszenia, może być dla wierzyciela niekorzystne, gdy środków w masie upadłości nie wystarczy na zaspokojenie wierzycieli we wszystkich kategoriach zaspokojenia.

Pełne brzmienie art. 342 ust. 1 Prawa upadłościowego dostępne jest tu:  https://isap.sejm.gov.pl/isap.nsf/download.xsp/WDU20030600535/U/D20030535Lj.pdf

 

Autorzy: Adwokat, doradca restukturyzacyjny Piotr Duda, Adwokat, doradca restukturyzacyjny Anna Wasilewska