22 października, 2021

Czy warto składać zgłoszenie wierzytelności w postępowaniu upadłościowym?

Wielu wierzycieli zadaje pytanie, czy warto składać zgłoszenie wierzytelności w postępowaniu upadłościowym. Panuje przeświadczenie, że uzyskanie przez wierzycieli jakichkolwiek kwot w postępowaniach upadłościowych jest niemożliwe. Nie jest to jednak prawdą.

Przepisy Prawa upadłościowego przewidują, że Sąd oddali wniosek o ogłoszenie upadłości, jeżeli majątek niewypłacalnego dłużnika nie wystarcza na zaspokojenie kosztów postępowania lub wystarcza jedynie na zaspokojenie tych kosztów. W takiej sytuacji nie nastąpi ogłoszenie upadłości danego podmiotu.

Oznacza to, że majątek niewypłacalnego dłużnika powinien w co najmniej pewnym stopniu wystarczać na zaspokojenie wierzycieli w postępowaniu upadłościowym – w przeciwnym wypadku postępowanie upadłościowe nie będzie prowadzone.

W praktyce w wielu postępowaniach upadłościowych udaje się zgromadzić fundusze i doprowadzić do wypłat na rzecz wierzycieli. Dodatkowo, wbrew powszechnemu przekonaniu nie jest tak, że zobowiązania podatkowe zaspokajane są z pierwszeństwem przed innymi wierzycielami.

Należy przy tym podkreślić, że złożenie zgłoszenia wierzytelności w postępowaniu upadłościowym jest bezpłatne, choć zgłoszenie wierzytelności jest odpowiednikiem pozwu. Jest to ogromna różnica w stosunku do pozostałych sądowych postępowań cywilnych, w których złożenie pozwu może się wiązać z koniecznością poniesienia nawet kilkusettysięcznej opłaty sądowej. W praktyce postępowań upadłościowych zaobserwują Państwo również znacznie mniejszy formalizm w stosunku do innych postępowań.

Składając zgłoszenie wierzytelności wierzyciel daje sobie szanse uczestniczenia w przyszłości w planach podziału. W naszej ocenie warto z tego korzystać.

 

Adwokat, doradca restrukturyzacyjny Piotr Duda, Adwokat, doradca restrukturyzacyjny Anna Wasilewska