Czy pracownik musi zgłosić wierzytelność w postępowaniu upadłościowym pracodawcy?
W związku z częstymi zapytaniami przypominamy, że zgodnie z art. 237 Prawa upadłościowego, nie wymagają zgłoszenia należności ze stosunku pracy. Należności z tego tytułu umieszcza się na liście wierzytelności z urzędu.
W związku z regulacją zawartą w tym przepisie, pracownicy nie muszą zgłaszać swoich wierzytelności z tytułu niewypłaconych kwot związanych ze stosunkiem pracy (w szczególności wynagrodzeń) w postępowaniu upadłościowym. Pracownicy nie muszą więc wypełniać i wysyłać do Syndyka (a wcześniej do Sędziego-komisarza) właściwego formularza.
Należności ze stosunku pracy Syndyk ujmuje na liście wierzytelności z urzędu. Nie jest wymaga w tym zakresie żadna aktywność pracownika.
W praktyce zdarzają się jednak sytuacje, w których Syndyk może napotkać problemy w ustaleniu, którzy pracownicy i w jakiej wysokości mają nieuregulowane należności ze stosunku pracy. Sytuacja taka może mieć miejsce np. gdy Syndykowi nie zostanie przekazana pełna dokumentacja upadłego, lub gdy systemy księgowo-kadrowe zawierające dane historyczne są niekompletne albo przed ogłoszeniem upadłości z różnych przyczyn nie były właściwie prowadzone.
W tej sytuacji w dobrze pojętym interesie pracownika jest dokonać zgłoszenia wierzytelności w postępowaniu upadłościowym pracodawcy i w ten sposób poinformować syndyka o swoich roszczeniach. Jest to prawnie dopuszczalne.
Należy przy tym pamiętać, że inne ewentualne roszczenia niż ściśle związane ze stosunkiem pracy wymagają dokonania zgłoszenia wierzytelności.
Adwokat, doradca restrukturyzacyjny Piotr Duda, Adwokat, doradca restrukturyzacyjny Anna Wasilewska