15 października, 2021

Czy można skarżyć brak wierzytelności na liście wierzytelności?

Gdy wierzyciel dokonał zgłoszenia wierzytelności, a Syndyk nie wypowiedział się na liście wierzytelności co do wierzytelności poprzez jej uznanie lub odmowę uznania – sprzeciw od listy wierzytelności nie może być przez wierzyciela skutecznie wniesiony.

Wierzyciele dokonują zgłoszenia wierzytelności w postępowaniach upadłościowych dłużników.

Syndyk analizuje zgłoszenia, decyduje, które z wierzytelności uznać, a którym odmówić uznania i na tej podstawie sporządza listę wierzytelności.

Na liście wierzytelności zawarte są m.in. następujące dane: suma, w jakiej wierzytelność podlega uznaniu i kategoria, w jakiej wierzytelność podlega zaspokojeniu.

Wierzyciel, który nie zgadza się z decyzją Syndyka, może złożyć sprzeciw.

Może się zdarzyć, że na liście wierzytelności nie znalazła się wierzytelność zgłoszona przez wierzyciela w danym postępowaniu upadłościowym (przyczyny bywają różne, np. zgłoszenie do dnia sporządzenia listy nie zostało przekazane Syndykowi).

Spotkaliśmy się z wątpliwościami wierzycieli, czy są oni uprawnieni do wniesienia sprzeciwu co do listy wierzytelności, na której nie znalazła się wierzytelność zgłoszona przez wierzyciela w danym postępowaniu upadłościowym.

Taki sprzeciw nie może zostać uwzględniony.

Wynika to z następujących okoliczności.

Przepisy ograniczają możliwość złożenia sprzeciwu do przypadków określonych w ustawie.

Wierzyciel może złożyć do Sędziego-komisarza sprzeciw co do:

a/ uznania wierzytelności – w przypadku wierzyciela umieszczonego na liście wierzytelności;

b/ odmowy uznania wierzytelności – w przypadku wierzyciela, któremu odmówiono uznania zgłoszonej wierzytelności (art. 256 ust. 1 Prawa upadłościowego).

Zgodnie z utrwaloną linią orzeczniczą Sądu Najwyższego, gdy strona wniosła środek odwoławczy dotyczący przedmiotu nieobjętego rozstrzygnięciem w sentencji orzeczenia, to środek ten podlega odrzuceniu jako nieodpuszczalny.

Jeśli brak jest decyzji Syndyka w zakresie zgłoszonej wierzytelności, to nie można mówić o przedmiocie zaskarżenia – przedmiot zaskarżenia w takich przypadkach nie istnieje.

Tym samym, gdy wierzyciel dokonał zgłoszenia wierzytelności, a Syndyk nie wypowiedział się na liście wierzytelności co do wierzytelności poprzez jej uznanie lub odmowę uznania – sprzeciw nie może być skutecznie wniesiony. Potwierdza to linia orzecznicza.

 

Adwokat, doradca restrukturyzacyjny Piotr Duda, Adwokat, doradca restrukturyzacyjny Anna Wasilewska