4 listopada, 2021

Czy mogę złożyć zgłoszenie wierzytelności po terminie?

Czy mogę złożyć zgłoszenie wierzytelności po terminie?

Zgodnie z przepisami Prawa upadłościowego, wierzyciel osobisty upadłego, który chce uczestniczyć w postępowaniu upadłościowym, powinien w terminie oznaczonym w postanowieniu o ogłoszeniu upadłości zgłosić syndykowi swoją wierzytelność.

Termin ten w praktyce wynosi najczęściej 30 dni od dnia od dnia obwieszczenia postanowienia o ogłoszeniu upadłości w Monitorze Sądowym i Gospodarczym.

Często zdarza się, że wierzycielom z różnych przyczyn nie udaje się złożyć zgłoszenia wierzytelności we wskazanym wyżej terminie. Sygnalizują oni wówczas swoją wątpliwość, czy po upływie terminu mają nadal możliwość złożenia zgłoszenia.

Przepisy Prawa upadłościowego dopuszczają taką możliwość – wierzyciel ma prawo złożyć zgłoszenie nawet po upływie terminu przewidzianego dla zgłaszania wierzytelności.

Spóźnione zgłoszenie może jednak wiązać się z negatywnymi konsekwencjami.

Przede wszystkim zgodnie z aktualnymi przepisami Syndyk ma w takim przypadku obowiązek wezwania wierzyciela do zapłaty zryczałtowanych kosztów postępowania upadłościowego, nawet jeżeli opóźnienie powstało bez winy wierzyciela, w wysokości określonej wprost przez ustawę (w 2021 r. jest to kwota 805,60 zł).  Pomimo tego wielu wierzycieli decyduje się na złożenie spóźnionego zgłoszenia, ponieważ prawidłowe formalnie zgłoszenie przerywa bieg przedawnienia roszczeń i ww. kwota jest nieporównywalna z przeciętną opłatą sądową konieczną do poniesienia w przypadku złożenia powództwa albo wniosku o zawezwanie do próby ugodowej.

Zwracamy także uwagę, że jeżeli wierzytelność została zgłoszona przez wierzyciela po upływie terminu wyznaczonego do zgłaszania wierzytelności, bez względu na przyczynę opóźnienia, czynności już dokonane w postępowaniu upadłościowym są skuteczne wobec tego wierzyciela.

„Spóźnione” zgłoszenie nie ma przy tym wpływu na złożone już plany podziału. Uznaną wierzytelność wynikającą ze „spóźnionego” zgłoszenia wierzytelności uwzględnia się tylko w planach podziału funduszów masy upadłości sporządzonych po jej uznaniu.

Autorzy: Adwokat, doradca restrukturyzacyjny Piotr Duda, Adwokat, doradca restrukturyzacyjny Anna Wasilewska